Magdalena Abakanowicz „rozpoznana” na nowo

Z Anną Borowiec rozmawia Mateusz Bieczyński

Zbigniew Makarewicz: Odpowiedzi na pytania Mateusza Bieczyńskiego

 

To nieprawda, że artysta żyje i chce żyć w atelier i z tym mu dobrze. Jesteśmy reprezentantami całego kształtującego się życia ludzkiego, z całym zapleczem informacji o świecie. Nie można tego już sprowadzić do miasta, czy kraju. Mieszkamy na Ziemi”.[1]


Z Julią Medyńską rozmawia Zyta Misztal v. Blechinger

Dorastałaś w Berlinie. Tuż po maturze wyjechałaś do Stanów Zjednoczonych, aby studiować aktorstwo w Lee Strasberg Theatre i The Neighborhood Playhouse. Występowałaś na deskach OFF-Broadway Manhattan Ensemble Theatre. Mieszkałaś w Londynie, Kalifornii, Teksasie. Gdy zapragnęłaś zostać malarką, wróciłaś do Nowego Jorku. Wystawiasz swoje prace w Anglii, Danii. Doszły mnie słuchy, że przygotowujesz się również do wystawy w Hiszpanii. Uparta z ciebie istota. Konsekwentnie realizujesz swój plan, odważnie sięgając po to, czego pragniesz. Co jest motorem twoich  działań  - ambicja, czy może ułańska fantazja?

Sądzę, że i jedno i drugie. Bycie ambitnym jest dla mnie rodzajem postawy życiowej, zdolnością do ciągłej adaptacji. Nieustanną pracą nad byciem elastyczną i kompetentną.

 

Panorama Racławicka – w oczekiwaniu na nowe otwarcie. Z Piotrem Oszczanowskim, dyrektorem Muzeum Narodowego we Wrocławiu, rozmawia Mateusz M. Bieczyński

 

Mateusz M. Bieczyński: Pawilon Czterech Kopuł 5 maja 2021 wznowił działalność po przerwie prezentacją wystawy „ByPass”. Zanim o niej porozmawiamy chciałbym zapytać o to jak wykorzystali Państwo w Muzeum Narodowym we Wrocławiu okres przymusowego zamknięcia?

 

Marek Chołoniewski – kompozytor, profesor,animator kultury, wykonawca muzyki współczesnej i eksperymentalnej, performer, tworzy instalacje audiowizualne i systemy interaktywne, jest również autorem i koordynatorem projektów przestrzennych i internetowych. Od  1979 roku jest członkiem Grupy Krakowskiej. W 1986 roku wraz z Krzysztofem Knittlem iPiotrem Bikontem założył zespół Pociąg Towarowy. Jest założycielem m.in. Studia MCH oraz współzaożycielem: Studia Ch&K (wspólnie z Krzysztofem Knittlem), grupy CH&K&K (wspólnie z Krzysztofem Knittlem i W. Kiniorskim).W 2005 założyciel i prezes Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej (członka CIME w Bourges).