"Ulisses opuszcza pokład Formatu"- Refleksja Rogera Piaskowskiego oraz fotorelacja z wernisażu wystawy "30 lat Formatu" w Galerii Entropia.

 

Szanowni Państwo, zapraszamy na Wystawę jubileuszową „30 lat Formatu”, która odbędzie się dnia 9 listopada 2021 r. w galerii Entropia we Wrocławiu.

 

Oglądając wystawę Marii Abaddona w 66P łatwo można się nabrać. Wchodzimy do przestrzeni oszałamiająco rozwiązanej od strony plastycznej. Wnętrze zostało zainfekowane imponującą instalacją rzeźbiarską - miękką, kolorową, zjadającą elementy architektury, ale i dosłownie widza. Można się bowiem w nią zapaść i dać się całkowicie pochłonąć. Haptyczność tej realizacji mimowolnie uruchamia atawistyczne poczucie bezpieczeństwa i niezdefiniowanej bliskości. Po prostu jest dobrze.

 

12. maja 2021 mija setna rocznica urodzin Josepha Beuysa, jednego z najważniejszych artystów niemieckich XX wieku. Joseph Beuys znany z powiedzenia Każdy jest artystą, autor poszerzonego pojęcia sztuki, odkrywca socjalnej rzeźby, współtwórca partii zielonych, i Wolnego Miądzynarodowego Uniwersytetu w Kassel (1), rysownik, rzeźbiarz, performer, skandalista zmarł w 1986 roku w wieku sześćdziesięciu pięciu lat. (2). Trzydzieści pięć lat po śmierci artysty pamięć o jego dokonaniach zaczyna pomału zanikać.

 

Wystawa Ryszarda Grzyba „Wielcy niewidzialni” w galerii Arttrakt uruchamia zbyt rzadko zaspokajane poczucie wizualnej przyjemności – oglądania dobrego i atrakcyjnego malarstwa na tle prostych ścian whitecube’owej galerii. Klasyka polskiej sztuki lat 80. w wydaniu dla miłośników i kolekcjonerów nie jest niczym złym. Ba, przypomina nam jak wielką pustynią jest Wrocław, jeżeli chodzi o prywatną gałąź rynku artystycznego, która przecież mogłaby serwować równie dobry program jak instytucje publiczne. A tak jest w tym przypadku.

 

Prowadzenie spotkania: Małgorzata Micuła, adiunkta w dziale rzeźby w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej. W rozmowie udział również wezmą: Agnieszka Topolska, wicedyrektorka Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Beata Lubicka, prezeska Dolnośląskiego Inkubatora Sztuki oraz dr Piotr J. Fereński z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Wstęp wolny.